Anne-Çocuk

Gebelik Sürecinde Yapılabilecek Kolay Egzersizler

Gebelik Sürecinde Yapılabilecek Kolay Egzersizler nelerdir? Hanımlar için gebelik süreci zorlu ve sancılı dönemlerin başında gelir. Özelikle bu dönemde hem sağlığınızı korumak açısından hem de bebeğin sağlığını korumak açısından egzersizler yapmanız gerekir.

Gebelik Sürecinde Yapılabilecek Kolay Egzersizler hangileridir? Hamilelikte egzersiz çoğu kişi tarafından riskli görülse de aslında egzersiz hem hamilelik döneminde hem hamilelik sonrasında sağlığınızı korumak amaçlı yapılması gereken durumlardan birisidir. Bu nedenle egzersiz yaparak hem kendi sağlığınızı hem de bebeğin sağlığını korumuş olursunuz. Bu dönem için kolay egzersiz hareketleri bulunmaktadır. Burada vereceğimiz hareketler hamilelik sürecinize göre olup ağır hareketler bulunmamaktadır.

Hamileliğin İlk Üç Ayında Yapılabilecek Egzersizler

  • Pelvik kıvrılma

Bu hareketi yapabilmek için öncelikle dizleriniz bükülü ve ayaklarınız yere düz bir şekilde kalçanız genişliğinde bacaklarınızı açın. Hazır olmak için derin bir nefes alın ardından kalçalarınızı sıkıştırırken nefes verin, Nefes vermeye devam ettikten sonra hareket boyunca yuvarlanırken bu sıkışmış pozisyonunuzu koruyun, böylece omurganızı her seferinde bir omur olduğu sürece bu izlenimden çıkarırsınız. 12 ile 15 tekrar yaptıktan sonra hareketi bitirin.

  • Doğru Oturma

Bu hareketi yapabilmek için size bir pilates topu lazım. Pilates topunu altınıza alın ve üzerine dik bir şekilde oturmaya çalışın. Bunu yaparken aynı zamanda kollarınızı açın.

  • Yürüyüş

Bu hareket de hamileliğin ilk üç ayında yapabileceğiniz basit bir harekettir. Sadece yürüyeceksiniz. Sabahları ya da akşamları günde yarım saat yürüyüş yapın.

  • Kelebek Hareketi

Bu hareketi yapabilmek için öncelikle yere normal bir şekilde oturun. Kendinizi çok zorlamadan bağdaş kurmuş bir şekilde ayak tabanlarınızı birbiriyle birleştirmeye çalışın. Bacaklarınızı iki yandan tutarak yukarı ve aşağı doğru hareket ettirmeye devam edin.

  • Doğru uyku pozisyonu

Hamileyken asla sırt üstü ya da yüz üstü uzanmamaya dikkat edin. Eğer bunlardan birisini yaparsanız sizde sırt ağrısı, solunum sıkıntısı, bebeğe zarar verecek çeşitli tehlikelere yol açabilir bu nedenle daha çok sola doğru yatmaya dikkat edin.

Unutmayın gebelik sürecinde sadece sizin sağlığınız değil bebeğinizin sağlığı ve gelişimi de önemli sancısız bir doğum yapabilmek için mutlaka egzersiz yapınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu