Gebelik

Hamileliğin Hangi Haftalarında Hangi Testler Yapılır?

Hamileliğin Hangi Haftalarında Hangi Testler Yapılır? Yeni anne adayları için hamilelik dönemleri bilinmezler dolu bir süreçtir. Bu nedenle bu dönemler çeşitli testler yaptırmak gerekmektedir.

Hamileliğin Hangi Haftalarında Hangi Testler Yapılır? Hamilelik testleri birden fazla olup yeni anne adayı hangi haftalarda hangi testleri yaptıracağını bilmediği için bu soru kafalarda soru işareti yaratmaktadır. Öncelikle hamileliğin başlamasıyla birlikte anne adaylarına bazı testler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra hamileliğe kendinizi hazır hissettiğiniz andan itibaren eşinizle birlikte bazı tahliller yaptırmak da sizin açınızdan daha sağlıklı bir sürece yol açacaktır. Bu nedenle bazı tahlillerin de gebeliğin belirlenen haftalarında yapılması önem taşımaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde yapılacak testlerin de takibi iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Gebelik Sürecinde Yapılması Gereken İlk Test

Gebelikte yapılması beklenen ilk test, gebeliği tespit etmek için yapılmaktadır. Özellikle döllenmeyle gerçekleşen hamilelik genellikle adet döneminin ortasında oluşmaktadır. Gebelik testleri ile birlikte döllenmeden yaklaşık 2 hafta sonra da kadının adetinin gecikmesiyle bu hamilelik sürecinin başladığının kanıtıdır.

Gebelik Sürecin Yapılması İstenen Diğer Testler

Kan grubu tayini testi: Gebeliğin 3 ile 6. Ayı arasında yapılması beklenen bu test aynı zamanda anne ile baba arasında kan uyuşmazlığı bulunması durumunda kan uyuşmazlığı aşısını da gerektir.

Kansızlık (anemi) testi: Anne adayının vücudunda görülen kansızlık nedeniyle bu test yapılmalıdır.

İdrarda şeker ve /veya protein testi: Gebelikte görülen hipertansiyon rahatsızlıkları için yapılmalıdır.

Hepatit B testi: Anne adayını etkileyecek hastalıklara engel olmak için yapılması istenen testtir.

Kızamık ve çeşitli alerji testi: Burada da bebekte görülmesi olası kızamık ve alerji oluşumuyla alakalı testler yapılmaktadır.

Gebelikte Özel Testler

Gebelik sürecinde bunların yanı sıra gebeliğin 11-20. haftaları arasında da görülen özel kan testleri de bulunmaktadır. Annenin kanındaki değişik kimyasallardan dolayı bu kimyasalların seviyeleri bebekte bazı özel durumları tespit etmeye yaramaktadır. Bunun yanı sıra gebelik sürecinde yapılan farklı testler aynı zamanda anne kanındaki farklı hormon ve proteinleri de ölçerek ve bunları birleştirdiği için tarama yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Burada yapılan tarama testlerinin sonuçları da hastalıkların kesin bir şekilde göstermekten uzak olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu