Diyet

Granül Kahve Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı?

Granül Kahve Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Granül kahve, kahve çekirdeklerine öğütme işlemi yapıldıktan sonra endüstriyel işlemlerden geçirilmesine ve kahve niteliğini yitirmesine verilen isimdir.

Granül Kahve Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? İnstant Coffe veya hazır kahve olarak da bilinen granül kahve, ilk olarak kimyacı Stori Kato tarafından Chicago’da üretilmiştir. Bu kahve, kısa bir zaman geçtikten sonra New York da düzenlenen Pan- America fuarında tanıtılmaya başlanmıştır. Fuarda tanıtıldıktan sonra çeşitli firmalar tarafından piyasada satışa sunulmuştur. Kilo vermek isteyenler granül kahve kilo aldırır mı merak ediyor.

Granül Kahve Nedir

Granül kahvenin dünyaca tanınması ve gerçek pazara sunulması 1938 yılında Nescafe tarafından gerçekleşmiştir. Nescafe granül kahveyi standart üretimden farklı olarak, dondurma ve kurutma tekniği uygulayarak dünya pazarına tanıtmıştır.

Nestle firması da granül kahveyi tıpkı Nescafe firmasının uyguladığı tekniklerle piyasaya sunmuştur. Bunun nedeni, Brezilya Hükümeti’nin 1930’lu yıllarda çok fazla kahve üretmesi ve Nestle firmasına başvurmasıdır.

Granül Kahve (Instant Coffe) yapılırken iki teknik kullanılmaktadır. Bu tekniklerden birincisi granül kahveyi dondurarak kurutmakken diğeri spreyleme yöntemi ile kurutmaktır. Bu iki işlem arasındaki fark ise dondurarak kurutma yönteminde önce kahvenin belirli bir süre bekletilip, kahvenin suyunu kaybetmesinin sağlanmasıdır. Bu işlemden sonra kahve -40 derecede dondurulmaya bırakılır. Dondurma işlemi sayesinde, kahvenin içerisindeki su oranı buharlaşır ve granül kahve oluşur.

Spreyleme yöntemi ile kurutma yönteminde ise kahvenin içinde bulunan su miktarı buharlaştırılmaktadır. Su miktarı yok olan kahvenin, kristalleşmeyi sağlayacak özel tanklar içinde spreyleme işlemleri uygulanır ve böylece granül kahve meydana gelir. Peki, granül kahve kilo aldırır mı?

Granül Kahve Kilo Aldırır Mı

Granül kahve kalorisi yüksek olduğundan dolayı aşırı tüketimi önerilmez. Diyet yapanlar için sade kahve tüketimi en doğrusu olacaktır. Daha hızlı kilo vermek için granül kahveden aşırı tüketmemek önemlidir.

Granül Kahve Kaç Kalori

Granül kahve, kalorisi düşük olan bir kahve türüdür. Bu kahve şekersiz tüketildiği zaman zayıflamaya oldukça etkisi olacaktır. Ancak çok şekerli olarak ve sıklıkla tüketilirse; vücutta yağlanmaya neden olabilir. Bundan dolayı, granül kahveyi belirli aralıklarda tüketmekte fayda vardır. Granül kahvenin kalori miktarı aşağıdaki gibidir:

  • 1 tatlı kaşığı granül kahve 3 kalori içermektedir.
  • 10 gram granül kahve 14 kalori içermektedir.-
  • 50 gram granül kahve 70 kalori içermektedir.
  • 100 gram granül kahve 140 kalori içermektedir.

Granül Kahve Çeşitleri

Granül kahve çeşitleri, kahve çekirdeğinin kavrulma oranıyla ilişkilidir. Klasik lezzet veya yoğun lezzet olmak üzere sınıflandırılmıştır. Daha yumuşak içim sevenler, süt tozu ve özel krema ilaveli granül kahvelerden tercih edebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu