Güzellik

Gül Suyu Maskeleri

Cilt toniği olarak görev yapan gül suyu maskeleri anti oksidan, anti inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip olurlar. Bu özellikler maskelerin içeriğine gül suyu niteliklerinden kazandırılır. Gül suyu ile cilt sorunları doğal bir yoldan tedavi edilir.

Cilt lekeleri gül suyunun özellikleri ile ciltten zamanla kaybolmaya başlar. Aynı zamanda cildin nemlenmesini sağlayarak cildin çok daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

Gül Suyu MaskeleriGül Suyu İle Peeling Maskesi

Peeling ciltte var olan ölü hücrelerin ciltten arındırılmasına denilir. Peeling cilde bakımın ilk şartını oluşturur. Örneğin: Cildin nemlendirilmesi isteniyor ise muhakkak cilde peeling yaparak cildi ölü hücrelerinden arındırmak gerekecektir. Böylece cildin nemlendirilmesi için de daha sağlıklı ve gerekli bir tedavi edici yöntem izlenmiş olur. Gül suyu peelingi ile cilt gözenekleri derinlemesine temizlenir.

1 litre gül suyu içerisine 500 gr. mısır unu, bir tutam papatya, mürver çiçeği, at kestanesi ve yeşil kil ilave edilerek elde edilen bu karışım cilde masaj yapılarak uygulanır. Bu peeling hem vücut hem de yüz için uygulanabilir. Masaj yolu ile cilde uygulanan peelingin cilt üzerinde 15 dakika bekletilmesi gerekir. Ardından ovularak ciltten çıkarılması sağlanır.

Hassas Ciltler İçin Doğal Nemlendirici

Bazı ciltlerin hassas yapılara sahip olması her uygulamanın doğru olmadığını bu uygulamalara cildin gösterdiği reaksiyon ile açığa çıkar. Dolayısıyla hassas ciltler için doğal nemlendirici tarifleri gün yüzüne çıkar. 2 çorba kaşığı kadar badem yağı ısıtılır. 1 tatlı kaşığı beyaz bal mumu badem yağının içerisinde benmari usulünce eritilmelidir.

Elde edilen karışıma 2 çorba kaşığı ısıtılmış gül suyunun eklenmesi ile karışım cam bir kavanoza alınır ve gerektiğinde nemlendirici cilt kremi olarak kullanılabilir. Hassas ciltler için doğal bir nemlendirici olan bu tarifi özellikle soğul havalarda kuruması muhtemel cildiniz için kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu