Sağlık

Hastalıklara Karşı Koruyucu Etki Gösteren Besinler

Hastalıklara Karşı Koruyucu Etki Gösteren Besinler Nelerdir? Yapılacak sağlıklı, dengeli ve bilinçli beslenme ile hastalıklara yakalanmamak ve vücudun daha dirençli olması oldukça kolay bir durumdur. Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte hastalıklar çoğalır. Peki bu hastalıklara karşı koruyucu besinler nelerdir? İşte hastalıklara karşı koruyucu etki gösteren besinler yazımızda..

Hastalıklara Karşı Koruyucu Etki Gösteren Besinler Nelerdir? Besinler günümüzde birçok hastalığa ve soruna karşı tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte bazı besinleri tüketerek hastalıklara karşı koruyucu bir etki göstermektedir. Bu besinler vücut direncini arttırarak vücutta hastalıklara karşı görünmez bir kalkan oluşturmaktadır. Önemli olan hangi mevsim hangi besinlerden hangi sıklıkla tüketmek olduğudur. Bu sayede birçok hastalığa yakalanma riski anlamlı bir bütünlük oluşturacak şekilde azalmaktadır. Unutulmamalıdır ki bağışıklık sisteminin en büyük yardımcısı doğal besinlerdir. Ve birçok besinde bağışıklığı arttırıcı ve mikroplarla mücadele edici besinler yer almaktadır.

Hastalıklara Karşı Koruyucu Etkisi Olan Besinler

Bazı besinler hastalıklara karşı çok büyük oranda koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bu besinleri hangi mevsimde ve hangi oranda tüketilmesi gerektiği oldukça önemlidir. Ancak bu şekilde istenilen etkiyi yaratmaktadır. Özellikle tüketilen besinlerin tazeliği oldukça önemlidir. Birde uzman hekim onayı ile tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü bazı besinler bazı kişilerde olumsuz etki yaratabilmektedir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunan besinler ise şu şekildedir;

  • Günden 2 fincan adaçayı oldukça koruyucu bir etki göstermektedir. Özellikle enfeksiyon ve mikroplara karşı oldukça koruyucu bir etkisi bulunmaktadır.
  • Balın mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple özellikle çaylarda falan şeker yerine bal kullanmak oldukça faydalı olacaktır.
  • Zencefil ve karanfil bir arada kullanılarak özellikle grip nezle gibi durumlara karşı son derece güçlü bir koruyucu rolü bulunmaktadır.
  • Bol bol C vitamini tüketilmelidir. Bu anlamda limon en kaliteli ve en büyük C vitamini deposu konumundadır. Salata ve yemeklerde limon bol miktarda kullanılmalıdır.
  • Kırmızıbiber oldukça büyük bir koruyucu etkiye sahip durumdadır.
  • Adaçayı, ıhlamur ve zencefilin karışı olan kış çayları bolca tüketilmelidir.
  • B vitamini içeren tahıllar, baklagiller ve meyveler bolca tüketilmelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu