Gebelik

  MS Hastalarında Gebelik Problem midir?

  MS Hastalarında Gebelik Problem midir?

 

Multiple skleroz hastalarının gebe kalmalarında bir problem gözükmemektedir. Hatta yapılan araştırmalarda gebelik boyunca atak geçirme ihtimallerinin az olduğu görülmüştür. Gebelik boyunca atak geçirme ihtimalini düşünmek için gebelikten 1 yıl önceki dönem dikkate alınmalıdır. Çünkü gebelik öncesi 1 yıllık dönemde atak geçirdiyse ve hastalıkları konrol altına alınamadıysa bu hastalarda atak geçirme ihtimali oluşabilmektedir. Hastalığın kontrol altında olup olmadığını atak sayısı ve Manyetik Rezonans ile görüntüleme yöntemleriyle takip edilebilmektedir. Bu yüzden MS hastalığı ile ilgilenen doktorunuzun gebeliğe izin vermeden önce bu dönemi dikkatle takip etmeleri gerekmektdir. Ayrıca MS hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu da gebelik konusunda sağladığı avantajlardan biridir. Yalnız ileride çocuğunda bu hatalığın görülme olasılığı sağlıklı çocuklara oranla 10 kat daha fazladır.

MS Hastaları Emzirebilir mi?

MS Hastalarının Gebelik Döneminde İlaç kullanmaları Problem Oluşturur mu?

MS hastaları ilaç kullanmadıkları müddetçe emzirmelerinde bir problem gözükmemektedir. Hatta emzirme döneminde  koruyucu bir dönem oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu dönemde 6-12 aylık emzirme peryotunu tamamladıktan sonra hemen tedaviye geri dönülmelidir. İlaç kullanımı başladıkdan sonra anne sütünden bebeğe geçebileceği için emzirme derhal bırakılmalıdır. Emzirme döneminde de uzmanınız ile iletişim halinde kalmanız önemlidir.

     MS Hastalarının Gebelik Döneminde İlaç kullanmaları Problem Oluşturur mu?

MS hastalarının gebelik döneminde ilaç kullanmamaları gerekmektedir. Genellikle ilk 3 aylık dönemde problem ortaya çıkmamıştır. Yalnız sonraki dönemlerde 5. aydan itibaren hasta atak geçirirse uzman tarafından tedavi edilebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu