Sağlık

Oje Enfeksiyon Oluşumuna Neden Oluyor

Bayanların güzelliğinin fark edilmesini sağlayan, tırnakları renk cümbüşü yapan, dikkat çekilmesini sağlayan ojeler güzellik adına kadınlara birçok şey katarken sağlık alanında da birçok şeyi kaybettiriyor. Tırnakların makyajı olan ve zengin renk çeşitliliğiyle her zaman her yerde kullanılan ojeler başta tırnaklara zarar veriyor.

Oje Enfeksiyon Oluşumuna Neden Oluyor
Oje Enfeksiyon Oluşumuna Neden Oluyor

Ojelerden önce tırnak sağlığı için önemli olan demir, çinko, folik asit ve B 12 vitaminin vücutta eksik olması durumunda tırnaklarda gözle görülür sorunlar oluşur. Tırnakların incelmesi, esnekliğini kaybedip kırılması, katmanlar halinde soyulması ve matlaşması vücutta bu vitaminlerin eksik olduğunun kanıtıdır.

Oje Enfeksiyon Oluşumuna Neden Oluyor
Oje Enfeksiyon Oluşumuna Neden Oluyor

Oje Sürmek Sağlığa Zararlı

Alımlı bir görüntü elde edilse de tırnaklara oje sürmek tırnağın havasız kalmasına neden olur. Uzun zaman tırnaklarda oje kalması tırnağın hava ile temasını engeller ve tırnakta enfeksiyon oluşmasına ortam hazırlar. Yine oje içerisinde bulunan aseton ve tolüen gibi maddeler ojenin sıvı kalmasını ve parlak görülmesini sağlar. Hava ile temas edince aşınmaya başlanan bu kimyasallar havaya karışarak kişinin bu zararlı maddeleri solumasına neden olur.

Oje sürerek tırnakları güzelleştirmek yerine sağlıklı beslenerek tırnakları daha güzel göstermek mümkün. Elleriniz için nemlendirici bakım kremleri kullanarak tırnaklarınızın ihtiyaç duyduğu vitaminleri daha sağlıklı yollarla elde edebilirsiniz. Oje sürmek yerine manikür ve pedikür yaptırarak da tırnağınızı güzelleştirebilirsiniz. Her kozmetik ürünü sağlığa zararlıdır bu nedenle oje ve diğer ürünleri olabildiğince az kullanmak hatta hiç kullanmamak en iyi ve en sağlıklı yoldur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu