Güzellik

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmeli?

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmeli? Bedenimizde en fazla ilgisiz ve bakımsız kalan kısmı ayaklar ve dolayısıyla ayak topuklarıdır. Nasıl olsa ayakkabının, çorabın içinde kimse görmez diye toplumun yüzde sekseni ayaklarına gereken özeni göstermiyor. Geriye kalan yüzde yirmi ise düzenli bir şekilde pedikür bakımı yaptırmaktadır. Alt tarafı ayak deyip bakım adı altında yapılan tek işlemin tırnak kesmek olduğunu düşünmek oldukça yanlıştır.

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmeli? Kadınlar erkeklere göre daha zarif göründüğü için ayak bakımına daha fazla önem göstermeleri gerekir. Aslında kişisel bakımın kadın yada erkek olmakla çok fazla ilgisi yoktur. Tamamen kişinin temizlik ve bakımlı olma anlayışıyla alakalıdır. Nasır tutmuş bir ayak ve susuz kalmış toprak misali çatlamış topuklar hiç kimsenin isteyebileceği bir şey değildir. Peki, pürüzsüz, yumuşacık ipeksi görünen ayaklara sahip olmak için ne yapmak gerekir? topuk bakımı nasıl yapılır? Hangi sıklıkla yapılmalıdır? Nasıl ürünler kullanılmalıdır? gibi ayak ve topuk bakımı ile ilgili tüm merak edilenleri bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Topuk Bakımı İçin Öneriler

Gün içerisinde uzun saatler ayakkabı ve çorabın içinde havasız kalan ayaklarda nasır, mantar, kötü koku ve topuklarda çatlak oluşması kaçınılmaz sondur. Bütün bu olumsuzluklarla mücadele etmenin yolu düzenli olarak ayak ve topuk bakımı yapmaktan geçiyor.

Haftada bir defa gece yatmadan önce 1 tatlı kaşığı vazelin krem ile yarım limon suyunu karıştırıp ayak topukları, parmak arası ve ayağın tüm yüzeyine masaj yaparak sürün. Ayağınıza poşet geçirip bu şekilde sabaha kadar bekletin. Bekleme süresi dolduktan sonra ılık su ile güzel bir şekilde ayak yıkanır ve kurulanır. Daha sonra ayak törpüsü ile topuklar törpülenir. Vazelin krem ile limon suyunun etkisi birleşince topuk çatlağı, inatçı nasır ve ölü deri tabakası kendiliğinden yumuşar. Uygulamayı haftada en az bir defa yapmanız ayaklarınızın ideal ve bakımı görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Evde kendi topuk bakımı yapmak için en ideal olan ürünler limon ve vazelin kremdir. Birde her banyoda güzel bir şekilde sabunlu ılık su ile yumuşatıp daha sonra ayak törpüsü ile törpülemek gerekir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu