Ekonomi

Yaşlılık Aylığı Nedir ve Kimlere Verilir?

Yaşlılık Aylığı Nedir ve Kimlere Verilir? sorusu sıkça sorulan soruların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızda yaşlılık aylığı ile ilgili merak edilen soruları yanıtladık. İşte detaylar..

Yaşlılık Aylığı Nedir ve Kimlere Verilir? Yaşın ilerlemesi sebebiyle çalışma ve iş gücünün azalmasıyla birlikte gelir kaybına uğrayan sigortalıların aylık geçimlerini gerçekleştirmesi için kurulmuş olan yaşlılık sigortasından bağlanan bir aylıktır.

Yaşlılık Aylığının Bağlanma Şartları Nelerdir?

1479 sayılı yasaya uyan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortasına prim ödeyenler bu sigorta çeşitlerinden yaşlılık aylığını hak etme tespitinde; belli bir yaşta olma, kanunda yazan prim gününün dolmasıdır. Sigortalılığın asıl faaliyetine son verip vermeyeceğini beyan etmesi ardından ise kurumdan yazılı istekte bulunması gerekir.

Ayrıca belirtilen 4/1-(b) sigortalılarının yaşlılık aylığından faydalanmak için yazılı beyanda bulunduğu tarihten itibariyle sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortası primi dahil primlere ve prime ait borcunun olmaması gerekmektedir. E-Devlet uygulaması üzerinden de yaşlılık aylığına başvuruda bulunulmaktadır. Sigortalı işçiler yaşlılık aylığını alabilmesi için çalıştığı işten ayrılması gerekmektedir.

Yaşlılık Aylığı Kimlere Verilir?

65 aylığı verilmesi için bazı şartlar mevcuttur bu şartları uygulayan vatandaşlarımıza yaşlılık aylığı verilir. Yaşlılık aylığı verilmesi için şu şartlar gerekir:

  • 65 yaşını doldurmak
  • T.C. vatandaşı olması
  • Hiçbir yerden nafaka ve aylık alınmaması
  • Sosyal yardım almıyor olması,
  • Hane halkının geliri asgari ücretin 3’te 1’ini aşmaması gerekir.

Yukarıda belirtilen şartları yerine getirenler 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarımız yaşlılık aylığı almaya hak kazanmaktadır.

Yaşlılık Aylıkları Ne Zaman Verilir?

Yaşlılık aylığının birinci ödemesi T.C. Ziraat Bankası şubesinden yapılır, diğer ödemeler ise PTT şubeleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu verilen aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık aylarında üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir.

Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nereden Yapılmaktadır?

Yaşlılık aylığına başvurmak isteyen vatandaşlarımız defterdarlık veya mal müdürlüklerinden istenen başvuru dosyalarını alarak İl veya ilçe idare kurulundan verilen muhtaçlık kararı belgesini elde etmektedir. Belirtilen belgeler SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekmektedir. SGK alınan evrakları inceler ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınızın kararını verir.

Yaşlılık Aylığı 2022 Yılında Ne Kadardır?

2022 yılında yaşlılık aylığı 1296 TL olarak belirlenmiştir.

Yaşlılık Aylığı Artış Oranı Nasıl Belirlenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanılan yaşlılık aylıkları, her yıl Ocak ve Temmuz aylarından itibaren geçerli olmak üzere bir önceki 6 aylık döneme ait TÜFE oranları kadar artmaktadır.

Yaşlılık Aylığı İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Yaşlılık aylığını almak için başvuru esnasında belli başlı evraklar istenmektedir. Yaşlılık aylığının bağlanması için başvuran vatandaşlarımızın:

  • Başvuru formu ve mal bildirim belgesi ile aylık istek dilekçesi aylık talebinde bulunan vatandaşlarımız tarafından doldurulup, imzalanması gerekir.
  • Yetkililerce doldurulan ve imzalanan ikametgah ilmühaberi ve vukuatlı nüfus kayıt örneğiyle beraber muhtaçlık belgesi de gerekmektedir.
  • Aylık talebinin vasi tarafından yapılabilmesi için mahkemeden verilen vasilik kararı gerekir.

Kurumlara bu belgelerde gidilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu