Yaşam

Yüzme Hangi Kas Gruplarına Etkilidir?

 

Günümüzde birçok insan daha vücut kaslarını geliştirmek ve sağlıklı bir yaşam için çaba göstermektedir. Yüzme sporu sayesinde de daha sağlıklı ve daha estetik bir görünüm kazanırlar.

Yüzme sporu birçok kişi tarafından sevilen ve sıklıkla uygulanan bir aktivitedir. Yüzme sporu vücuttaki birçok kasa da etki eder ve bu doğrultuda birçok kas grubunun aynı anda çalışmasına ve gelişmesine neden olur.

Yüzme sporu aynı anda birçok kasların çalışmasına yardımcı olan bir spordur. Bu yüzden vücudu geliştiren bir spor yapmak isteyen kişiler için yüzme sporu oldukça etkili bir spordur. Bundan dolayı özellikle fiziksel rahatsızlık yaşayan kişiler rahatlıkla yüzme sporunu tercih edebilirler.

Yüzme Sporunun Etkili Olduğu Kas Grupları

Yüzme Sporunun etkili olduğu kas gruplarına baktığımız zaman;

Omuz Kasları: Yüzme sporunun en çok omuz kasları üzerinde etkilidir. Yüzerken kulaç atan kişilerin bu süreçte omuz kasları etkili bir şekilde çalışmaktadır. Bununla beraber yalnızca omuz kasları üzerinde etkili bir spor olmayan yüzme hemen hemen bütün kas gruplarının aynı anda çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Karın ve Sırt Kasları: Yüzmenin etkili olduğu diğer bir kas grubu ise karın ve sırt kaslarıdır. Yüzerken aynı anda hem karın hem de sırt kaslarınız çalışmaktadır. Bundan dolayı sık sık sırt ağrısı yaşayanlara yüzme önerilmektedir. Karın kaslarını da çalıştıran yüzme, bu özelliğinden dolayı özellikle karın yağlanmasından şikâyetçi olan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Bacak Kasları: Elbette yüzmenin en çok etkilediği kas gruplarından biri bacak kaslarıdır. Ne şekilde yüzerseniz yüzün, su içerisinde çırpınan bacak kaslarınız etkin bir şekilde çalışacaktır.

Kol Kasları: Kol kasları ise yüzerken en çok çalışan kas grupları arasında yer almaktadır. Güçlü bir kola sahip olmak isteyenler ve kol kaslarını geliştirmek isteyenler, rahatlıkla yüzme sporuna yönlenebilirler.

Göğüs Kasları: Göğüs kasları yüzerken çalışan kas grupları arasında yer almaktadır. Yüzme sporuyla uzun süre uğraşanların göğüs kasları oldukça gelişmiştir.

Kalça Kasları: Yüzme sporunun etkin olduğu diğer bir kas grubu ise kalça kaslarıdır. Özellikle kadınlarda yüzerken çalışan kas grupları arasında yer alan kalça kısmında selülit oluşumu da bu sayede engellenmiş olunur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu