Yaşam

Elon Musk Kendi Şirketinden Kovuluyor mu?

Tesla Motor Yönetim Kurulu Başkanı Elon Musk kendi şirketinden hissedarların isteğiyle kovulacağı iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

Yüzde 20 hissesiyle Tesla Motorun en yüksek hisse sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Elon Musk, 12 hisseyle en çok hisse sahibi olan bir diğer hissedar Jing Zhao görevi bırakarak bağımsız yönetici olması gerektiğini belirtti. 5 Haziran’da gerçekleşecek olan yönetim kurulu toplantısından çıkacak olan kararı herkes merakla bekliyor.

Elon Musk Kimdir?

SpaceX’in kurucusu, Paypal ve Teslam Motor’un ise kurucu ortaklarından Elon Musk, 1971 yılınca Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da dünyaya geldi. Geleceği belirleyen adam ve Demir Adam filmlerinin kahramanı Tony Stark olarak da adlandırılıyor. Yapmış olduğu buluşlar, gelecek teknolojilerine yönelik yaptıklarıyla sürekli gündeme gelen Musk, en son uzay boşluğuna Tesla aracının gönderilmesiyle konuşulmuştu.

Hissedarlardan gelen bu taleplerin Tesla Motor’un 2018 ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar açıklamasının da etkisi olduğu kulislerde konuşuluyor. Aynı zamanda hissedarlara danışmanlık yapan CtW Yatırım Grubu’nun seçimden önce hissedarlara yönetimden bazı isimlerin bu yaşanan kötü yönetimden dolayı yeniden seçilmemeleri gerektiğine dair bir mektubu gönderdiği biliniyor. Gönerilen mektuba göre şirketin son çeyrekteki zararı yüzde 19’lara kadar çıktığı ve şirketin nakit rezervinin hızla erdiği de yazıyor.

Bütün bu yaşananlardan sonra yapılacak seçimin sonucu merakla beklense de Elon Musk konu ile ilgili olarak bir açıklama yapmadı. Ancak yöetim kurulundan “Tesla gelişme döneminde ve uzun dönemli hedeflerimizi gerçekleştirmek için iyi yönetime ihtiyaç var. CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini ayırmak şirketin ve hissedarlarının çıkarlarına hizmet etmeyecektir” açıklaması yapıldı. Buna göre Elon Musk’ın yeniden seçilmesini ancak yönetim kurulu ile Yönetim Kurulu Başkanı’nın birbirinden bağımsız iki birim şeklinde çalışmaları gerektiğinin vurgusu yapılmış oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu