Yaşam

Sırt Ağrısının Nedenleri

Çalışma koşullarının değişmesi, teknolojik ürünlerin sıklıkla kullanılması gibi nedenlerle son yıllarda daha çok görülmeye başlanan sırt ağrısının birçok nedeni bulunuyor. Bu nedenler psikolojik olabildiği gibi fiziksel nedenlerde olabiliyor. Çağımızın getirdiği yaşam koşulları nedeniyle her 5 kişi de görülen ve yaygın bir hal kazanan sırt ağrısı nedenleri farklı başlıklar altında doğru bir şekilde açıklanabilir.

Sırt Ağrısının Nedenleri
Sırt Ağrısının Nedenleri

Psikolojik olarak gündelik hayatta yaşanılan stres, sıkıntı, tedirginlik, yorgunluk ve halsizlik gibi durumlarda kaslar gerilir ve bu gerilim omuriliğe yansıyarak sırt ağrısına neden olabilir. Psikolojik nedenlerden dolayı yaşanan sırt ağrılarının tedavisi için doktor kontrolünde verilen kas gevşetici ilaçlar kullanılabileceği gibi psikolojik destek de alınabilir.

Sırt Ağrısının Nedenleri
Sırt Ağrısının Nedenleri

Duruş bozuklukları sırt ağrısı nedenleri arasında en çok yaşanan nedenlerin başında geliyor. Bilgisayar, televizyon karşısında ve masa başında önde doğru eğilme, dik oturmama, geriye fazla yaslanma gibi yanlış duruş ve oturuş bozuklukları doğrudan sırt yapısına zarar verecek özellikledir. Bunun için masa başında dik oturmalı, ayaklar yerden birkaç cm hava durmalı.

Fıtık ve Kireçlenme Sırt Ağrısının Nedenleri

Yaşanan sırt, bel ve boyun ağrılarına dikkat edilmediği zaman sorun zaman içerisinde büyüyerek daha ciddi bir hal alabilir. Fıtık ve kireçlenme gibi üst seviyede yer alan ve insan sağlığı için ciddi tehlikeleri içerisinde barındıran fıtık ve kireçlenme şiddetli sırt ağrısı nedenleri arasında ilk sırada yer alır. İlaçla ya da fizik tedavi ile tedavi edilemediği durumlarda ameliyat ile tedavi edilmesi gerek bu hastalıktan kurtulmak için hareketsiz yaşamdan uzak durulmalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu