Yaşam

Yoğurdun Ekşimemesi İçin Ne Yapılır?

Taze sütten yapılan ev yoğurdu daha çabuk bozulabilmektedir. Düzgün korunmadığı zaman yoğurtlar hızlı bir şekilde ekşimektedir.

Büyük bir hevesle evde yoğurt yağmaya karar verdiniz. Yoğurdunuzu güzelce mayaladınız. Ancak tüketmeye başladığınızda yoğurdunuzun tadında bir ekşime fark ettiniz. Yoğurt, ne yazık ki yapı itibariyle de çabuk bozulabilen yiyeceklerden bir tanesidir. Yoğurdun ekşimesi, organizmaların saklandığı ortama göre değişkenliğe gösterebilmektedir. Yoğurdunuzun ekşimesinin başka sebepleri de olabilir. Özellikle maya için ulandığınız maya kültürü ekşi ise, yoğurdunuz da buna bağlı olarak ekşiyebilir.

Ev Yoğurtlarının Avantajları

Ev yoğurtları hazır yoğurtlara göre daha dayanıksızdır. Bu sebeple tüketeceğiniz kadar yoğurt yapmanızı öneriyoruz. Fazla hazırladığınız yoğurtlarınızın bozulmaması için bazı yöntemler bulunuyor. İlk olarak mayanın ekşi olmadığına dikkat edin. Bununla birlikte kullanacağınız sütün de taze olmasına özen gösterin. Yoğurdunuzu mayaladıktan sonra, büyük bir kabın içerisinde bırakmamaya çalışın. Ev yapımı yoğurtların mutlaka cam kavanozların ya da toprak kapların içerisinde saklanması gerekmektedir. Eğer yoğurdu bu şekilde hazırlarsanız kalıplar küçük olduğu için daha hızlı tüketebilirsiniz. Bu şekilde de bozulmaların ve ekşimelerin önüne geçebilirsiniz. Aynı zaman da yoğurtlarınızı kullanırken, ağızlarını açık bırakmamaya ve aynı zamanda içerisinde kirli kaşık sıkmamaya dikkat edin.

Ekşi Yoğurtla Keçi Loru Yapımı

Bütün bu yöntemlere dikkat etmenize rağmen yoğurdunuz ekşiyebilir. Daha önceden belirttiğimiz gibi ev yoğurtları hızlı bir şekilde ekşiyebilir çünkü hazır markette satılan yoğurtlara göre çok daha dayanıksızdır. Peki, ekşiyen yoğurtla ne yapılır?

Yoğurdunuzu ayran kıvamına getirin. Daha sonra kısık ateşte kaynatın. Ekşiyen yoğurdunuzun kaynarken kesilmeye başladığını ve toparlandığını fark edeceksiniz. Yoğurdunuz iyice kesildikten sonra ocaktan alarak 30 dakika dinlenmeye bırakın. Dinlendirdikten sonra yoğurdunuzu süzün ve lor peynirinizi kullanmaya başlayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu