Yaşam

Buzdolabı Kokusu Nasıl Engellenir?

Buzdolabında yer alan yiyecekler nedeniyle buzdolabı kokusu özellikle yaşanabilecek sorunlar arasında yer aldığından önlemenin pek çok farklı yöntemi kullanabilir.

Buzdolabında bulunan yiyecekler özellikle açık şekilde konulması durumunda ağır bir koku oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum çoğu zaman dolapta saklayacağımız yiyecekler arasındaki koku geçişlerine neden olabilir. Önlemek için buzdolabı kokusunu nasıl engellenir? Sorusunun cevabının alınması gerekir.

Elma Sirkesi

Antiseptik özelliği sayesinde özellikle elma sirkesi bakterilerin temizlenmesi ve aynı zamanda kokunun giderilmesi açısından kullanılabilir. Sirke kokusu hoş olmasa da buzdolabında oluşan kokuyu gidermek amacıyla kullanılabilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Özellikle elma sirkesi kullanılması buzdolabında farklı nedenlerden dolayı oluşmuş olan kötü kokunun giderilmesini kolaylaştırabilir.

Karbonat

Elma sirkesi kokusundan hoşlanmayanlar aynı zamanda karbonat ile de buzdolabında oluşan kötü kokunun giderilmesini sağlayabilirler. Buzdolabı içerisine bir kaba yerleştirmiş olduğunuz karbonatı koyarak kokunun giderilmesini sağlayabilirsiniz. Buzdolabındaki koku gidene kadar aynı şekilde buzdolabı içerisinde karbonat dolu kaba bekletebilirsiniz. Günlük olarak oluşacak kokuların giderilmesi amacıyla da düzenli olarak buzdolabı içerisinde bir kaba karbonat konularak bekletilebilir.

Süt

Süt özellikle bulunduğu alandaki kokuları emme özelliğine sahiptir. Bu nedenle sütün ağzı açık bir şekilde bekletilmemesi gerekir. Ancak buzdolabı içerisindeki kötü kokunun giderilmesi amacıyla dolap içerisine bir çay bardağı ya da küçük bir kap süt konulması yeterli olacaktır. Bu sayede dolap içerisindeki kokuyu almasını sağlayarak dolabın ağır kokudan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Türk Kahvesi

Türk kahvesi içerisine buzdolabına yerleştirmek için pirinç taneleri atarak raflara yerleştirebilirsiniz. Bu sayede kötü buzdolabı kokusunun önlenmesi için kullanılabilir. Bir gece boyunca dolapta bekletilmesi istenildiği gibi buzdolabında oluşan kötü kokunun giderilmesini sağlamaktadır. Farklı yöntemler kullanarak buzdolabındaki kokuları giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu